Skip to content

651 Cornell St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1954

Last Sale Price
$139,733
Last Sale Date
Dec 30, 2019

Property Information

Block276
Lot15.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-V-R-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,260
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,400
51%
Improvement Value:$115,800
49%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,096+3.2%
2024$6,874+1.1%
2023$6,801+0.0%
2022$6,799-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$139,733

To:

Sq Ft1,260DeedBook 17747, Page 562

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 6694, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1954