Skip to content

174 Water StPerth Amboy, NJ 08861

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2001

Property Information

Block27
Lot11
QualifierC0003
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,530
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
45%
Improvement Value:$276,400
55%
Total Assessment$501,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,127+0.2%
2024$15,097+2.4%
2023$14,746+0.0%
2022$14,741-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$316,790

To:

Sq Ft2,530DeedBook 4778, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 2000