Skip to content

188 Water St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 5, 1999

Property Information

Block27
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description2.5SB 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,379
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
40%
Improvement Value:$289,500
60%
Total Assessment$482,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,557+0.2%
2024$14,528+1.1%
2023$14,374+0.0%
2022$14,369-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890