Skip to content

448 Compton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block280
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,050
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
40%
Improvement Value:$151,900
60%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,666+0.2%
2024$7,651+1.1%
2023$7,570+0.0%
2022$7,567-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 18125, Page 324Recorded11/12/2020

Property Sale

SaleMulti
$136,000

From:

To:

DeedBook 4155, Page 161Recorded6/7/1994

Property Built

Built

Year Built: 1919