Skip to content

516 Brace Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$381,000
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block283
Lot4.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-VS-CL-2U
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage1,720
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,800
38%
Improvement Value:$174,400
62%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,544+2.0%
2024$8,380+1.1%
2023$8,291+0.0%
2022$8,288-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$381,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 17624, Page 1961

Property Sale

SaleMulti
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 17072, Page 172Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5473, Page 325

Property Sale

Sale
$135,900
DeedBook 4301, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1919