Skip to content

571 Brace Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2005

Property Information

Block286
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-A-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,281
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,700
38%
Improvement Value:$174,100
62%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,502+0.2%
2024$8,485+1.1%
2023$8,395+0.0%
2022$8,392-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$251,000

From:

To:

DeedBook 5128, Page 368Recorded12/26/2002

Property Sale

Sale
$183,800

From:

To:

DeedBook 4924, Page 107Recorded7/5/2001

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 4226, Page 366Recorded3/17/1995

Property Built

Built

Year Built: 1919