Skip to content

620 Lee St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 5, 2014

Property Information

Block288
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,632
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
44%
Improvement Value:$156,500
56%
Total Assessment$279,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,433+0.2%
2024$8,416+8.7%
2023$7,745+0.0%
2022$7,743-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 6614, Page 743Recorded9/18/2014

Property Sale

SaleMulti
$315,000

From:

To:

DeedBook 5515, Page 372Recorded7/7/2005

Property Sale

SaleMulti
$117,000

From:

To:

DeedBook 4583, Page 704Recorded12/12/1998

Property Built

Built

Year Built: 1949