Skip to content

568 Raritan AvenuePerth Amboy, NJ 08861

Built 2004

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block291
Lot13.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class18
Description2S-V-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,763
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,200
37%
Improvement Value:$199,400
63%
Total Assessment$316,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,552+0.2%
2024$9,533+1.1%
2023$9,432+0.0%
2022$9,428-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 18861, Page 148

Property Sale

Sale
$335,000

To:

DeedBook 5373, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 2004