Skip to content

557-559 Raritan Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 22, 2022

Property Information

Block292
Lot10.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class47
Description2SV2U & 1SF1U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,824
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,400
36%
Improvement Value:$221,100
64%
Total Assessment$347,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,484+0.2%
2024$10,463+15.4%
2023$9,068+0.0%
2022$9,065-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$271,599

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 17483, Page 1665Recorded4/30/2019

Property Sale

SaleMulti
$137,000

To:

DeedBook 4938, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1919