Skip to content

635 Court Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1956

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block299
Lot1.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-B-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage2,357
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,100
47%
Improvement Value:$168,100
53%
Total Assessment$316,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,540+0.2%
2024$9,521+1.1%
2023$9,420-7.5%
2022$10,188-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 18074, Page 71

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,357DeedBook 6576, Page 188Recorded6/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1956