Skip to content

634 Florida Grove RdPerth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 11, 2020

Property Information

Block299
Lot24.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-60
Sq Footage1,296
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,900
65%
Improvement Value:$70,500
35%
Total Assessment$201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,076+0.2%
2024$6,064+1.1%
2023$6,000+11.3%
2022$5,390-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 17783, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1919