Skip to content

686 Raritan Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2019

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block303
Lot37.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description2S-VS-CL-AG
Dwellings---
ZoningR-50
Sq Footage2,716
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,400
28%
Improvement Value:$312,900
72%
Total Assessment$434,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,103+0.2%
2024$13,077+2.8%
2023$12,726+0.0%
2022$12,722-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$449,000

To:

Sq Ft2,376DeedBook 17465, Page 1731

Property Built

Built

Year Built: 2019