Skip to content

697 Lee St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2019

Property Information

Block304
Lot12.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage710
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,800
72%
Improvement Value:$51,200
28%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+0.2%
2024$5,420+1.1%
2023$5,362+0.0%
2022$5,360-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5796, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1949