Skip to content

650 Donald Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1970

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 19, 2012

Property Information

Block313
Lot1.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,392
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,400
37%
Improvement Value:$198,100
63%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,549+0.2%
2024$9,530+1.1%
2023$9,429+0.0%
2022$9,425-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,392DeedBook 6372, Page 834

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4498, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1970