Skip to content

736 Mary St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Dec 2, 1997

Property Information

Block319
Lot32.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,403
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
46%
Improvement Value:$144,500
54%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,070+0.2%
2024$8,054+1.1%
2023$7,969+0.0%
2022$7,966-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft1,403DeedBook 4463, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 1924