Skip to content

148 Brighton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block31
Lot39
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class47
Description2SS1G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,149
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
21%
Improvement Value:$362,400
79%
Total Assessment$460,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,890+0.2%
2024$13,863+1.1%
2023$13,715+0.0%
2022$13,711-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890