Skip to content

706 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 13, 2019

Property Information

Block321
Lot22

Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage315
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
70%
Improvement Value:$67,500
30%
Total Assessment$222,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,958+3.9%
2024$6,699+1.1%
2023$6,628+0.0%
2022$6,626-30.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft330DeedBook 17536, Page 1682Recorded6/25/2019

Property Sale

SaleMulti
$95,000

From:

To:

DeedBook 3850, Page 552Recorded4/30/1990

Property Built

Built

Year Built: 1930