Skip to content

643 Johnstone St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Mar 21, 2016

Property Information

Block332
Lot18.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-S-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,520
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
45%
Improvement Value:$129,500
55%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,105+0.2%
2024$7,091+1.1%
2023$7,016+0.0%
2022$7,013-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 6807, Page 113

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 4040, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1929