Skip to content

343 Arnold Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block332
Lot25.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,080
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,200
34%
Improvement Value:$206,100
66%
Total Assessment$313,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,250+0.2%
2024$9,232+1.1%
2023$9,134+0.0%
2022$9,131-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$405,000
DeedBook 5644, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1929