Skip to content

299 Arnold Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Aug 6, 1996

Property Information

Block333
Lot22.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,000
45%
Improvement Value:$138,200
55%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,579+5.5%
2024$7,187+1.1%
2023$7,111+0.0%
2022$7,108-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 4346, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1929