Skip to content

302 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2014

Property Information

Block333
Lot8.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,226
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,200
53%
Improvement Value:$95,100
47%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,103+0.2%
2024$6,091+1.1%
2023$6,027+0.0%
2022$6,024-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4821, Page 482

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 3928, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1929