Skip to content

654 Penn StPerth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block339
Lot12.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-B-CL-2U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,852
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
23%
Improvement Value:$371,800
77%
Total Assessment$484,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,626+0.2%
2024$14,597+1.1%
2023$14,442+0.0%
2022$14,437+36.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft3,774DeedBook 17217, Page 310

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,852DeedBook 7059, Page 222Recorded10/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1909