Skip to content

193 Brighton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block33
Lot22.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
49%
Improvement Value:$73,400
51%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,125+0.2%
2024$4,116-4.7%
2023$4,320+0.0%
2022$4,318-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914