Skip to content

684 West Side Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block341
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-MM
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
40%
Improvement Value:$128,800
60%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,496+6.7%
2024$6,088+1.1%
2023$6,024+2.0%
2022$5,905-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000

To:

DeedBook 3980, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1974