Skip to content

687 Cortlandt StPerth Amboy, NJ 08861

Built 1915
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2012

Property Information

Block344
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionHOGAR CREA
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage3,271
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,400
20%
Improvement Value:$310,500
80%
Total Assessment$386,900

Built

Year Built: 1915