Skip to content

220 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 15, 2005

Property Information

Block346
Lot1.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-DG-3U
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage2,782
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,200
23%
Improvement Value:$246,600
77%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,709+0.2%
2024$9,689+1.1%
2023$9,586+0.0%
2022$9,583-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 4880, Page 161

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 4384, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1900