Skip to content

686 Charles St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 5, 2020

Property Information

Block348
Lot23.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,262
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
32%
Improvement Value:$182,200
68%
Total Assessment$266,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,025+0.2%
2024$8,009+1.1%
2023$7,924+0.0%
2022$7,921+8.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 17782, Page 1745

Property Sale

Sale
$131,500

To:

Property Built

Built

Year Built: 1909