Skip to content

646 Charles St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909
Church/Charitable

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jan 28, 2010

Property Information

Block349
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage765
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
50%
Improvement Value:$89,500
50%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$5,238+7.9%
2012$4,854+3.7%
2011$4,682+9.0%
2010$4,295+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft765DeedBook 6131, Page 776Recorded2/4/2010

Property Sale

SaleMulti
$155,000

From:

To:

DeedBook 5129, Page 666Recorded12/31/2002

Property Sale

SaleMulti
$79,300

From:

To:

DeedBook 4861, Page 387Recorded1/2/2001

Property Built

Built

Year Built: 1909