Skip to content

179 Gordon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2022

Property Information

Block34
Lot30.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,445
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
38%
Improvement Value:$104,000
62%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,084+0.2%
2024$5,074+1.1%
2023$5,020+0.0%
2022$5,018-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

To:

DeedBook 5318, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1906