Skip to content

145 Madison Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 10, 2018

Property Information

Block34
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description2SF,1APT/1RET
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
28%
Improvement Value:$223,400
72%
Total Assessment$311,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,750+3.9%
2024$9,388+1.1%
2023$9,289+0.0%
2022$9,285-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 17323, Page 560Recorded10/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 1915