Skip to content

174 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2017
Apartment

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 8, 2015

Property Information

Block350
Lot1.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S,5 APTS
Dwellings5
ZoningR-25
Sq Footage4,752
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,800
35%
Improvement Value:$443,800
65%
Total Assessment$684,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,031+2.0%
2024$20,613+1.1%
2023$20,394+0.0%
2022$20,387-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017