Skip to content

170 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2025

Property Information

Block350
Lot2.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-4U
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage3,960
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,700
26%
Improvement Value:$221,300
74%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,051+0.2%
2024$9,033+1.1%
2023$8,937+0.0%
2022$8,934-0.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$107,750

To:

DeedBook 3781, Page 51