Skip to content

720 Harbortown Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1999

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Jul 12, 2016

Property Information

Block353.04
Lot1
QualifierC0720
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionSLOOP
Dwellings1
ZoningRMMF
Sq Footage1,685
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
54%
Improvement Value:$99,500
46%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,487+0.2%
2024$6,474+10.9%
2023$5,839+0.0%
2022$5,837-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,900

To:

Sq Ft1,685DeedBook 6860, Page 734

Property Sale

Sale
$131,900
DeedBook 4637, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1999