Skip to content

552-590 Harbortown Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2020

Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block353.04
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page60.4

Building Details

Building Class---
DescriptionBLDG 87 20APT
Dwellings---
ZoningRMMF
Sq Footage---
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,800
11%
Improvement Value:$2,680,200
89%
Total Assessment$3,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$92,160+2.0%
2024$90,330+1.1%
2023$89,370+0.0%
2022$89,340+834.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2020