Skip to content

1000-1038 Harbortown BlvdPerth Amboy, NJ 08861

Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block353.04
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page60.4

Building Details

Building Class---
DescriptionBLDG 82 20APT
Dwellings---
ZoningRMMF
Sq Footage---
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,300
10%
Improvement Value:$2,690,200
90%
Total Assessment$2,989,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$91,837+2.0%
2024$90,014+1.1%
2023$89,057+0.0%
2022$89,027+895.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0