Skip to content

100-180 East Armstrong LnPerth Amboy, NJ 08861

Built 2019
Apartment

Last Sale Price
$984,000
Last Sale Date
Apr 11, 2018

Property Information

Block353.05
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page60.4

Building Details

Building Class---
DescriptionBLDG 77 41 APTS
Dwellings---
ZoningRMMF
Sq Footage---
Acreage2.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$959,400
16%
Improvement Value:$5,190,600
84%
Total Assessment$6,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$188,928+2.0%
2024$185,177+1.1%
2023$183,209+0.0%
2022$183,147-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$984,000

To:

DeedBook 17168, Page 1118