Skip to content

608 Great Beds Ct.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2007

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block353.06
Lot5
QualifierC0608
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionMAIN I
Dwellings1
ZoningRMMF
Sq Footage1,283
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
44%
Improvement Value:$114,500
56%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,170+0.2%
2024$6,158+1.1%
2023$6,092+0.0%
2022$6,090-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 18959, Page 1126

Property Sale

Sale
$279,900

To:

DeedBook 5904, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 2007