Skip to content

160 Wayne St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1925
Church/Charitable

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 14, 2000

Property Information

Block357
Lot2.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage4,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,400
15%
Improvement Value:$425,800
85%
Total Assessment$502,200

Tax History

YearProperty taxesChange
1991$2,005
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925