Skip to content

701 Parker St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 10, 2013

Property Information

Block357
Lot7.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5SF, 6 APTS
Dwellings0
ZoningR-25
Sq Footage2,828
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
25%
Improvement Value:$248,900
75%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,135+2.0%
2024$9,933+1.1%
2023$9,828+5.4%
2022$9,327-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,828DeedBook 6455, Page 59

Property Sale

SaleMulti
$144,900
DeedBook 4710, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1925