Skip to content

733 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Dec 26, 2017

Property Information

Block360
Lot11.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-B-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage2,574
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
30%
Improvement Value:$230,100
70%
Total Assessment$328,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,899+0.2%
2024$9,879+1.1%
2023$9,774+0.0%
2022$9,771-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft2,574DeedBook 17071, Page 1647Recorded1/29/2018

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5825, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1890