Skip to content

737 Catherine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1963

Last Sale Date
Jan 6, 2023

Property Information

Block364
Lot17.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-A-R-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage858
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
42%
Improvement Value:$102,700
58%
Total Assessment$176,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,334+0.2%
2024$5,323+1.1%
2023$5,267+0.0%
2022$5,265-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963