Skip to content

747 Catherine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1963

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block364
Lot22.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-A-R-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage864
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,000
49%
Improvement Value:$80,100
51%
Total Assessment$157,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,740+0.2%
2024$4,730+1.1%
2023$4,680+0.0%
2022$4,678-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft864DeedBook 19867, Page 91

Property Sale

Sale
$123,082

To:

Sq Ft864DeedBook 19421, Page 81

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 6579, Page 114Recorded6/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$139,900

To:

Sq Ft864DeedBook 4980, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1963