Skip to content

330 Alpine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Feb 14, 2019

Property Information

Block368
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage721
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
56%
Improvement Value:$70,500
44%
Total Assessment$160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,836+0.2%
2024$4,827+1.1%
2023$4,775+0.0%
2022$4,774+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft681DeedBook 17427, Page 617Recorded2/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1924