Skip to content

354 Myrtle St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block371
Lot17.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,312
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,800
41%
Improvement Value:$134,800
59%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,897+0.2%
2024$6,883+1.1%
2023$6,810+0.0%
2022$6,808-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000

To:

DeedBook 18586, Page 289

Property Sale

SaleMulti
$149,000

To:

DeedBook 5090, Page 335

Property Sale

Sale
$92,188,000

To:

Property Sale

SaleMulti
$99,500

To:

DeedBook 4782, Page 26

Property Sale

SaleMulti
$123,000

To:

DeedBook 3733, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1929