Skip to content

371 Alpine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1944
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2024

Property Information

Block371
Lot6.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,525
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,000
42%
Improvement Value:$129,700
58%
Total Assessment$223,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,749+0.2%
2024$6,736+19.0%
2023$5,660+0.0%
2022$5,658-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$247,500

To:

DeedBook 5509, Page 301

Property Sale

SaleMulti
$143,500

To:

DeedBook 3863, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1944