Skip to content

374 Alpine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Date
Nov 6, 2023

Property Information

Block372
Lot4.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,388
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,600
49%
Improvement Value:$94,100
51%
Total Assessment$185,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,353+0.2%
2024$5,341+1.1%
2023$5,282+0.0%
2022$5,280-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969