Skip to content

405 Keene St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1964

Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block373
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,230
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
38%
Improvement Value:$163,300
62%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,543+0.2%
2024$7,528+1.1%
2023$7,448+0.0%
2022$7,445-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964