Skip to content

394 Myrtle St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block374
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-V-R-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,092
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,600
43%
Improvement Value:$129,600
57%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,915+0.2%
2024$6,901+13.2%
2023$6,095+0.0%
2022$6,093-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$148,000

From:

To:

DeedBook 3817, Page 542Recorded11/6/1989

Property Built

Built

Year Built: 1964