Skip to content

479 Krockmally BlvdPerth Amboy, NJ 08861

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$1,072,446
Last Sale Date
Aug 23, 2011

Property Information

Block378.01
Lot9

Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage1,305
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$391,700
54%
Improvement Value:$332,300
46%
Total Assessment$724,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,639+3.9%
2024$21,800+1.1%
2023$21,568+0.0%
2022$21,561-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,072,446

To:

Sq Ft1,305DeedBook 6284, Page 263

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5441, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1955