Skip to content

495 Krochmally Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1956

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Nov 13, 2017

Property Information

Block378.02
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-V-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,398
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,600
47%
Improvement Value:$161,500
53%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,235+0.2%
2024$9,217+1.1%
2023$9,119+0.0%
2022$9,116-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000

To:

Sq Ft1,398DeedBook 17031, Page 107

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 5261, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1956